Proč nebýt hodná holka

25. 04. 2019 13:47:20
Je to hodná holka“ říkají často a není zcela jisto, zda se vlastně nepošklebují.Co to vlastně znamená „být hodná“ a proč je to obecně vnímáno jako kladná vlastnost? Co to nás, ženy, tak pudí k tomu „být hodná“ a co nám to přináší?

Pod pojmem „být hodná“ se rozumí být vstřícná, asertivní, obětavá, laskavá. To jsou všechno kladné vlastnosti a správně bychom měli/y jejich rozvoj podporovat, a to samozřejmě nejen u žen, ale i u mužů.

Pod pojmem „hodná holka“ se ale obvykle skrývá ještě jiný význam, jiná další hodnota, a tou je nevyváženost. Jestliže jste „hodná“, tak v té „hodnosti“ je také obsaženo, že dáváte ze sebe víc než přijímáte, respektive, než je dáváno vám. Že děláte práci a zaplňujete svůj mentální prostor místo někoho jiného. Doveďme tuto myšlenku do konce! Jestliže děláte práci místo někoho jiného, jestliže přemýšlíte místo někoho jiného, pak vy jste sice „hodná holka“ ale ten, kdo se takto k vám chová se chová jako cooooo???? Jako parazit. Ošklivé slovo – a na skladě mám ještě ošklivější. Pojďme se k němu propracovat z jiného úhlu pohledu.

Žena - matka

Ženám je vlastní se starat především o děti. Začíná to utíráním zadečku a končí (tedy nekončí) nekonečnými telefonáty: máš zaplacené obědy? Podal sis daňové přiznání za brigády? Jak jsi na tom s.... dosaďte libovolné... Ano, toto ženě náleží (o otcích se teď nebavíme, předesílám že otcům náleží trošičku jiné starosti, o tom ale někdy příště) – vůči komu? Vůči dětem. Protože mozek lidského mláděte dozrává až ve 21 letech – s čímž v dobách dřívějších obdivuhodně korelovalo přiznání dospělosti právě v 21 letech – je takovéto opatrovnické jednání vůči vlastnímu potomstvu akceptovatelné právě do tohoto věku.

Žena - pečovatelka?

Co když se ale takového jednání od vás dožaduje osoba, která je daleko za hranicí tohoto věkového limitu? Co tím o sobě takový člověk říká? Že je – dítě... anebo že je mentálně retardovaný.

A teď si vezměte, že naprostá většina partnerů/manželů po svých partnerkách/manželkách chce, aby byly „hodné holky“. Co tím říkají o sobě? Inu, že jsou... děti nebo mentálně retardovaní. V žádném případě to nejsou partneři. Jsou to osoby, které se – nejčastěji z vlastní lenosti – staví do pozice závislé osoby. Přičemž zároveň chce každý takový partner/manžel být samozřejmě muž, respektive M.U.Ž. Dostává se tedy vůči své partnerce do naprosto schizofrenní pozice. Na jednu stranu se dožaduje kontinuální podpory, čímž sám sebe nevědomky ponižuje, na druhé straně je mu toto ponižování se bytostně cizí a vynahrazuje si ho zdůrazňováním vlastní nadřazenosti – superiority. Schizofrenie, jak známo, není choroba, se kterou se dá dlouhodobě šťastně žít. Na základě čeho tedy docházíte, drahé přítelkyně, k závěru, že můžete dlouhodobě žít ve vztahu s někým, vůči komu se chováte jako „hodná holka“?

Ano, jste to VY, kdo právě tímto přístupem svůj vztah s mužem (a to jak s malým, tak velkým M) zabíjíte. Rozhoupáváte mužskou schizofrenii „děťátko(blbeček)“ x „pán a vládce světa“ do poloh, které při zdravém rozumu nemůže unést nikdo! Být tedy „hodná holka“ má naprosto kontraproduktivní účinky. To, že se svému partnerovi obětujete, že jej podporujete finančně, prací – a to jak domácí, tak profesně – že přemýšlíte nad jeho problémy více než on, má jednoznačně devastující vliv. A to na oba partnery!

Partnerovi/manželovi znemožníte, aby byl vaším skutečným partnerem. Tím, že jste „hodná holka“, jej vlastně nepřímo ponižujete.

A vy? Vy nejste ponížená? Jaká je vaše skutečná hodnota, když sama sebe pasujete na služku? A tou služkou nemíním úklid domácnosti, ale neuvěřitelnou škálu činností, které, jak jsem zjistila svou 24letou praxí rozvodové advokátky, ženy pro muže vykonávají. Jen tak příkladmo: vedení účetnictví – to je úplná klasika. Starost o nemovitosti vlastněné buď ve společném jmění manželů nebo i manželem či partnerem samotným. A opět tím nemám na mysli starost o placení inkasa panelákového bytu, obývaného rodinou, ale často je těch bytů či dokonce nájemních domů několik...No tak „se“ jedná s nájemníky, s dodavateli služeb, s řemeslníky... ono se to samo se to... Jenomže to dělá žena. Další klasikou je bankovnictví, či spíše funkce finanční ředitelky... nevěřili byste, kolik času se dá promarnit nad zadáváním platebních příkazů. Za svůj život jsem slyšela o jediné advokátce, která se alespoň pokusila fakturovat (marně) své právní služby firmě svého manžela. Mimochodem: s tím se rozvedla a její následující partner ji zavraždil. Před tím záhadně z jejího advokátního sejfu zmizely všechny peníze, které po něm nerozvážně chtěla zpět.

Samostatnou kapitolou je pak zvelebování nemovitosti, vlastněné partnerem, a to vlastnoruční prací partnerky či manželky. Vlastní pan choť ruinu? Já zase vlastním působivý seznam činností, které partnerky provedly k zušlechtění partnerova sídla.

Bezkonkurenční prim drží dáma, u níž partnerova nemovitost stála na pozemku s mnoha výmoly, strništi a haldami – prostě terénními nerovnostmi. Dotyčná zakoupila za svou mzdu zdravotní sestry vyřazený buldozer a u vidiny vzorné zahrady celý pozemek dokonale zplanýrovala. Po vykonané práci buldozer dokonce s mírným ziskem prodala a za stržené peníze pozemek svého partnera nádherně obsázela. Její levandule je naprosto vzorová a má pouze jednu vadu: ona sama z ní nevlastní ani lísteček. V případě rozchodu jí čeká dohadování, zda spolu žili či nežili ve společné domácnosti a zda se tedy lhůty pro vymáhání vložených finančních prostředků zastavily v běhu či nikoliv. Jediné, co jí zůstane zcela určitě, jsou krásné vzpomínky na buldozer.

Podle mých dlouhodobých zkušeností je česká žena tím nejefektivnějším prostředkem, jak zdokonalit a přivést k rozkvětu naprosto cokoliv. Už jsem slyšela o vlastnoručně postavených kamnech, stavebních pracích, starosti o vozový rodinný park (automechanik ti to udělá dřív a raději a levněji než mě – to víš, ženská...tak to zařiď...) a dál už to snad ani nebudu rozvádět.

A propos rozvádět (se) – co myslíte, jak to dopadne s prací a ženy, investované jak do společného jmění manželů, která vedla ke zhodnocení majetku (tedy v podstatě se jedná vklad z výlučného majetku, totiž vlastní pracovní síly, do SJM) tak do majetku manžela?? Ano, tušíte správně, naprosto nijak... Po dvaceti letech manželství si z manželovy chalupy můžete odnést tak maximálně ty dečky, které jste s láskou vyšívala.

Aby bylo jasno: jsem velkým zastáncem vzájemné partnerské pomoci. Musí to však být pomoc vzájemná a dlouhodobě vyvážená. Pomoc je totiž jeden z hlavních důvodů, proč jsou partneři spolu. Vzájemná pomoc v partnerství je však něco úplně jiného než být „hodná holka“, Dokonce to je svým způsobem ve vzájemném protikladu.

S lítostí však musím konstatovat, že být „hodná holka“ je nejenom přístup, který manželství psychicky zlikviduje, ale navíc je to ten nejblbější způsob, jak vyplýtvat vlastní síly bez jakékoliv naděje na reciprocitu, respektive, je způsob života, který s naprostou určitostí vede zásadním životním ztrátám. Čímž naprosto nemyslím jen peníze.

Když totiž do něčeho investujete svou práci, investujete do předmětu své práce kus svého života. Těžko najít někoho, kdo pracuje – a to zejména na něčem, co vlastně dělat nemusí – aniž by k předmětu této práce, této části života, získal nějaký emocionální vztah. Pakliže o výsledek této své činnosti přijde, není to jen finanční ztráta. Je to také zásadní ztráta emocionální.

Určitě tušíte, jaká je moje závěrečná rada:

NEBUĎTE HODNÁ HOLKA!

Buďte spravedlivá! Žádejte od ostatních to, co žádáte od sebe – a od sebe žádejte jen to, co chcete od ostatních.

TOTO je totiž známka dospělosti. A platí to vůči vlastním rodičům, vůči vlastním dětem i vůči vlastnímu partnerovi. Je to nejen spravedlivé, ale je to nesmírně psychicky úlevné. Jeden z nejkrásnějších pocitů, které jsem kdy zažila, bylo, když jsem jako mladá žena řekla své matce: „víš co, mami – seď. Teď to místo tebe udělám já.“ A v duchu jsem si promítla všechny ty roky otravných prací, které moje máma dělala, abych já mohla dělat to, co dělají nedospělí. A bezmezně se těším, až se jednou toho samého dočkám od své dcery. Bude to totiž známka toho, že je jednak dospělá a jednak že není HODNÁ HOLKA. Hurá.

Autor: Klára A. Samková | čtvrtek 25.4.2019 13:47 | karma článku: 29.17 | přečteno: 1217x

Další články blogera

Klára A. Samková

Máme se bát islámu?

Přesně před třemi roky, 18. 5. 2016, jsem vystoupila na komorním diskusním fóru na toto téma, kterou pořádal tehdejší poslanec Zdeněk Soukup v Poslanecké sněmovně. Co se od té doby změnilo?? NEBO: Změnilo se něco?

18.5.2019 v 13:06 | Karma článku: 45.91 | Přečteno: 5262 | Diskuse

Klára A. Samková

Okresní přebor Evropské unie

Nekecej, nekoukej napravo nalevo, soustřeď se na svůj vlastní výkon a HREJ. Kdybychom se řídili těmito jednoduchými pravidly, tak by i život byl o hodně jednodušší. Zkusme převést fotbalová pravidla do života Evropské unie.

15.5.2019 v 14:38 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Klára A. Samková

Mlčení lorda Voldemorta

Jeho jméno se nesmělo ani vyslovit a bylo jen pár těch, kdo se toho odvážili. Co nesmí být vysloveno dnes?

13.5.2019 v 12:58 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 4178 | Diskuse

Klára A. Samková

Celospolečenská diskuse podle ČT

Diskuse? Pro šest politických subjektů je vyhrazeno celkem 55 minut vysílání, cca 9 minut pro každého. Kde je místo pro diskusi? A pro to, aby si divák mohl udělat svůj názor? ČT snahu o společenskou debatu a informovanost vzdala.

9.5.2019 v 14:38 | Karma článku: 43.46 | Přečteno: 4705 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

Evropa tu je a naše politika ji před volbami cupuje

Budou Volby, pro mne ty nejzbytečnější ze zbytečných. Ať to dopadne jak to dopadne , tak líp nám nebude. Z podstaty bytí to tak prostě je.

21.5.2019 v 21:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Alena Krajíčková

Ľúbiš ma...? Ľúbim ŤA...!

Myslím, že život je príliš krátky na to, aby sme strácali čas mlčaním. Mám priateľku, ktorej jej láska nikdy nepovie mám Ťa rád, ľúbim Ťa, milujem Ťa..........a ona mu to teda nevraví tiež......Je to CHYBA!

21.5.2019 v 20:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 |

Karel Trčálek

Hra o latríny, závěrečná epizoda osmé řady

Upřímně lituji všechny, kteří čučeli na poslední díl „Hry o trůny“ . Ne blbý seriál, ale skutečnost sama je tím nejděsivějším příběhem, který nás spojuje

21.5.2019 v 18:07 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 169 | Diskuse

Oto Jurnečka

Symbolika finále Hry o trůny

Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

21.5.2019 v 12:56 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Hana Michopulu a její molitanový chléb na věčné časy

Už víme, že jíme blafy. Tak proč je z chleba molitan? Tak zní titulek rozhovoru s gastronomickou publicistkou a kuchařkou Hanou Michopulu na jednom zpravodajském portálu.

21.5.2019 v 11:21 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 1626 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 38.35 Průměrná čtenost 2444

Notorický rejpač do veřejných věcí, do kterých jí  tak zvaně nic není. Silně handicapována dvěma doktoráty z právní teorie a vědomostmi z toho vyplývajícími, člen hamižného spolku advokátů. Jinak osoba potácející se soukromým životem jako kdokoliv jiný: s postpubertální dcerou, rozvedená a se stařičkými, leč stále velmi kritickými rodiči.

V současné době (2019) vedoucí kandidátky Alternativy pro Českou republiku (č. 40) do Evropského parlamentu 

Další viz www.lawyers.cz

Najdete na iDNES.cz